Hollanda Konsolosluk İşlemleri

Hollanda Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda Konsolosluğu Hollanda’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvurularını kabul ederken, Hollanda Fahri Konsoloslukları Türkiye’de ikamet eden Hollanda vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren Hollanda Büyükelçiliği, Hollanda Başkonsolosluğu ve Hollanda Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Hollanda vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için Hollanda Konsolosluğuna başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan Hollanda Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda Fahri Konsolosluğu Türkiye’de ikamet eden Hollanda vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Hollanda Konsolosluğu aynı zamanda Hollanda dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmekle yükümlüdür. 

Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşları hukuki yollarla çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda Hollanda Konsolosluğundan rehberlik desteği alabilirler.

Vergi İşlemleri: Türkiye’de ikamet eden Hollanda vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda Hollanda Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. Hollanda’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci Hollanda Konsolosluğu’dur.

Çocuklarla ilgili işlemler: Hollanda Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi Hollanda vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Hollanda ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda Hollanda Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden Hollanda vatandaşları Hollanda’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için Hollanda Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.

Evlilik İşlemleri: Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için Hollanda Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. Hollanda Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.

Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden Hollanda vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda Hollanda Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.

Resmi evrak işlemleri: Hollanda Konsolosluğu, Hollanda vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan Hollanda vatandaşları Hollanda Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

 

 

 

 

Duyurular

Türkiye'ye turist gönderen ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Hollanda'dan 2012 yılının ilk 11 ayında Türkiye'ye giden toplam turist sa...
2015-04-07 16:06:06 Devamı...

hollanda oturum vizesi alacak olan türklere iyi haber

Hollanda Danıştayı, yasal konumda bulunmayan yabancılar için geçerli olan, geçici oturum vizesi başvurusu (MVV) yaparken ülkelerine dönme zo...
2015-04-07 16:06:06 Devamı...

hollanda istanbul başkonsolosunun türkçe öğrenme aşkı

  Türkçe'nin öğrendiği 9. lisan olacağını ifade eden Schuddeboom, İstanbul'a geldiği günden itibaren Türkçe öğrenmeye başladığını...
2015-04-07 16:06:06 Devamı...

hollanda vize başvurusu ve hollanda konsolosluğu ile iletişime geçecek olanların dikkatine

Hollanda Vize Bölümü Pazartesi-Cuma 09.00-12.00 Hollanda Vize Telefon Saatleri: 09.00 / 12.00 arası ve saat 13.30 /16.00 Hollanda Konsolosluk Böl...
2015-04-07 16:06:06 Devamı...
Tüm Duyurular
Konsolosluk İşlemleri